top of page

ATRAKCJE

FORMULARZE ZGŁOSZEŃ

PANELE:

 

Wszystkich zainteresowanych prowadzeniem prelekcji prosimy o wypełnienie poniższego formularza i wysłanie go poprzez stronę internetową (zakładka "Kontakt").

 

Nazwa prelekcji: Krótki tytuł zajęć.

Czas trwania: Od godziny, do dwóch.

Prowadzący: Imię i nazwisko, oraz ewentualne przezwisko prowadzącego.

Wymagania techniczne: Czy do poprowadzenia zajęć potrzebne są dodatkowe sprzęty jak laptop, głośniki, rzutnik, kartki papieru itp.

Opis: Zapowiedź tego, czego uczestnicy mogą się spodziewać na panelu. Preferowane są opisy o długości 250 słów.

 

Jeśli prelekcja zostanie zaakceptowana, prosimy spodziewać się kontaktu mailowego.

 

COSPLAY:

 

Wszystkich zainteresowanych o branie udziału w konkursie cosplay prosimy o wypełnienie poniższego formularza i wysłanie go poprzez stronę internetową (zakładka "Kontakt").

 

Imię i nazwisko: Imię i nazwisko uczestnika, lub wszystkich członków grupy.
Nazwa grupy: Pole opcjonalne. 

Imię i seria, z której pochodzi postać: Informacje te są wymagane dla wszystkich postaci w grupie.

Wprowadzenie: Opcjonalny tekst, który prowadzący odczyta przed rozpoczęciem scenki.

Muzyka: Czy podczas scenki puszczana będzie muzyka? 

 

Przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone drogą mailową.

PIERWSZE ATRAKCJE JUŻ ZNANE!

Nazwa: Shodo end sumi-e Performance (Pokaz malarstwa i kaligrafii japońskiej)

Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Mariusz Gosławski
Opis: Czy kiedykolwiek widziałeś "Shodo end sumi-e Performance"? Sumi-e to monochromatyczne malarstwo japońskie a shodo - kaligrafia japońska. Obie formy to przede wszystkim sztuka koncentracji i ćwiczenia własnego charakteru. Będzie to świetna okazja, aby dowiedzieć się czym jest sumi-e i shodo, poznać technikę i materiały a później zobaczyć jak powstają pełne prostoty i ducha prace sumi-e malowane czarnym tuszem, a także artystyczne i pełne ekspresji kaligrafie. A wszystko to na dużych kartkach papieru przy dźwiękach muzyki.

Nazwa: Japanese body art
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Mariusz Gosławski
Opis: Japońska kaligrafia lub malarstwo na Twoim ciele? Chcesz mieć haiku na plecach lub ręcznie wykaligrafowane swoje imię na dłoni? A może kwitnącą gałązkę wiśni lub zielonego bambusa? Czemu nie. Jeśli chcesz mieć niepowtarzalny (zmywalny) tatuaż i stać się częścią dzieła sztuki, daj swoje plecy, rękę, nogę lub inną część ciała do tego, aby być wykaligrafowanym i wymalowanym.

Nazwa: Warsztaty malarstwa sumi-e - kwiaty wiśni
Czas trwania: 2 godziny
Prowadzący: Mariusz Gosławski
Opis: Malarstwo sumi-e to medytacyjna forma malowania po japońsku czarnym tuszem. Poznasz zasady, sprzęt i technikę tworzenia prac, pochodzących z Twojego wnętrza. Popatrz jak osiągnąć wewnętrzną harmonię, równowagę i spokój. Osiągnięcie ekspresji przy użyciu jedynie dwóch kolorów - czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dla wyobraźni.

 

 

Nazwa: Shodo end sumi-e Performance (Pokaz malarstwa i kaligrafii japońskiej)

Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Mariusz Gosławski
Opis: Czy kiedykolwiek widziałeś "Shodo end sumi-e Performance"? Sumi-e to monochromatyczne malarstwo japońskie a shodo - kaligrafia japońska. Obie formy to przede wszystkim sztuka koncentracji i ćwiczenia własnego charakteru. Będzie to świetna okazja, aby dowiedzieć się czym jest sumi-e i shodo, poznać technikę i materiały a później zobaczyć jak powstają pełne prostoty i ducha prace sumi-e malowane czarnym tuszem, a także artystyczne i pełne ekspresji kaligrafie. A wszystko to na dużych kartkach papieru przy dźwiękach muzyki.

 

Nazwa prelekcji: Opowiadania - robisz to dobrze.
Czas trwania: 1,5 godziny
Prowadzący:  Marcin Tarka, 'Fileus'
Opis:  „Hej, przecież na tym temacie da się jeszcze zrobić dwa hektary fabuły”. Owszem, ale zanim zasiądziesz do pisania własnego opowiadania lub fan-fiction, dobrze byłoby wiedzieć, jak się do tego zabrać od właściwej strony.

Nazwa prelekcji: Martwy Charmander
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Marcin Tarka, 'Fileus'
Opis: Pokemony widział i zna każdy. Scena umierającego Asha w „Zemście Mewtwo” ma już nawet swoje porównanie z umierającym Mufasą... Ale czy wszyscy wiedzą, że Pokemony skrywają liczne, przerażające sekrety?

Nazwa prelekcji: RPG na każdą okazję
Czas trwania: 2 godziny
Prowadzący: Marcin Tarka, 'Fileus'
Opis: Czy nie marzyliście czasem, by wcielić się w waszego ulubionego bohatera anime lub mangi? Fabularne gry wyobraźni nie tylko na to pozwalają bez cyber-gogli z SAO, ale na dodatek umożliwiają kreowanie własnej, nawet bardzo odrębnej od oficjalnej i kanonicznej, fabuły. Uśmiech i mrug w stronę yaoistek.

 

Nazwa: Shingeki no bahamut - niby karcianka, ale anime świetne

Czas trwania: 1 godzina

Prowadzący: Dan

Opis: Nie, nie Jegery, nie Tytany ani Sweating Princes. To najprawdziwszy atak Bahamuta...niee, nie z Final Fantasy. Panel o anime dowodzącym, ze animacje oparte na kraciankach to nie tylko dziecinne gry w karty, faraony, a prawdziwe demony, prawdziwe smoki, a nawet prawdziwa Joanna d'Arc.
 

Nazwa: Dinozaury anime, czyli posmak młodości

Czas trwania: 1 godzina

Prowadzący: Dan

Opis: Są takie anime, których się nie nie zna. Taki Onizuka albo Evangelion czy też Tsubasa. Jest ich więcej i mogę poręczyć, ze mimo kreski fabuła jest zacna.

 

Nazwa: Bishe, bishe wszędzie, czyli historia ciastków
Czas trwania: 1h

Prowadzący: Dan

Opis: Od pokoleń kanon męskiego piękna był zmieniany ale czy aż tak bardzo? Od Zelgadissa przez Zagato aż do Sebastina i Harusia, pełen wachlarz samczego cudu! Jest w czym wybierać ale warto sobie to jakoś uporządkować. Skrótem: panel o ciastkach w anime.

 

Nazwa: Okres sengoku w anime, czyli samuraje łamiący prawa fizyki
Czas trwania: 1h

Prowadzący: Dan

Opis: Sengoku Basara, Brave 10, Sengoku Collection i wiele innych to anime opowiadające bądź toczące się w okresieSengoku czyli wojnie lordów o dominację nad ryżolandią. Każde z nich jest inaczej pokazane ale mają jedną wspólną cechę: brak fizyki. Niemal dosłownie. Każdego zainteresowanego alternatywą dla tej ponurej ery zapraszam na panelo-projekcję.

 

Nazwa: The Resistance vs Wilkołaki - Warsztaty Blefowania

Czas trwania: 2 godziny

Prowadzący: Hory-portier

Opis: Gdy stara dobra Mafia odchodzi w cień na jej miejsce wkraczają nowe gry towarzyskie wymagające troszkę kombinowania, manipulacji i uzależniającej dawki blefowania. Przyjdź i poznaj dwie gdy podbijające fandom mangowy oraz fantastyczny!

 

Nazwa: Cztery sezony anime

Czas trwania: 1 godzina

Prowadzący: Hory-portier
Opis: W ciągu ostatniego roku wyszło wiele serii anime i czasem ciężko jednoznacznie określić za co się zabrać. Na tym panelu poznacie kilka wartych uwagi tytułów z ostatniego roku.

 

Nazwa: Ważne wydarzenia w Japoni

Czas trwania: 1,5 godziny

Prowadzący: Rasti

Opis: Co, jak, gdzie i kiedy? Najważniejsze święta i festiwale kultywowane w Japonii.

 

Nazwa: Słodycze w Japonii.

Czas trwania: 1 godzina

Prowadzący: Anna "Nana" Pacholska

Opis: W Kraju Kwitnącej Wiśni możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze określenia słodyczy, zwykle nazywane są kashi, najczęściej wymawiane z przedrostkiem honoryfikatywnym o-, czyli - okashi,  tradycyjne japońskie wyroby cukiernicze natomiast nazywa się mianem wagashi, z kolei te w stylu europejskim - yōgashi.

Oprócz wprowadzenia do niezwykłego świata japońskich słodyczy na panelu znajdzie się trochę ciekawostek o postrzeganiu europejskiego cukiernictwa przez mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca, walentynkowych czekoladkach czy słodkościach pojawiających się w mandze i anime. Poznaj słodką stronę Japonii!

 

Nazwa: Oda Nobunaga i historyczne motywy w anime.

Czas trwania: 1,5 godziny

Prowadzący: Ewa "Mizuno" Gendek i Magdalena "Stokrot" Głowińska                              

Opis: Japonia jako kraj wyspiarski posiada bogatą kulturę i historię niepodobną do niczego innego. Lata życia na geograficznym wygnaniu sprawiły że bohaterowie Europy – tacy jak Napoleon są zupełnie nieznani, kwitnie zaś kult Ody Nobunagi i Shinsengumi. Dla odbiorcy spoza azjatyckiego kręgu kulturowego są to postaci absolutnie nieznane. Z równie nieznanych powodów twórcy anime upodobali sobie karutę, epokę Edo i wymienianie dat w systemie nengo co odbiorcę casualowego może przyprawić o niemały zawrót głowy. Pod wpływami chińskimi i koreańskimi sztuka Japonii zaczęła zmieniać się na modłę buddyjską. Bóstwa szintoistyczne zyskały zupełnie nową twarz. Najczęściej wspominaną boginią zdaje się być bogini Amaterasu – bogini słońce. Kim była i co miała wspólnego z Hachimanem? 

 

Nazwa: Magiczny Świat Pisma Japońskiego.

Czas trwania: 1 godzina

Prowadzący: Ewa „Mizuno” Gendek                                      

Opis: Historia pisma japońskiego sięga początków piątego wieku naszej ery. Wtedy też do Japonii z Chin dotarły kanji. Następnie, na przestrzeni wieków, pojawiły się miękka, „damska” hiragana oraz ostra, „męska” katakana.  Obydwa sylabairusze zawierają po 48 znaków. Magiczny świat kanji zawiera ich zdecydowanie więcej, bo aż 85 tysięcy w Chinach, na wyspach używa się zaś około 2000/3000. Wielkie kroniki zapisano za pomocą maniogany,

a więc chińskich kanji o wartościach fonetycznych zgodnych z słowami, niekoniecznie znaczeniami. Do tego dochodzi także furigana, a więc drobne podpisy w hiraganie nad znakami kanji. Prelekcja poświęcona będzie krótkiej historii każdego z rodzajów pisma, wprowadzeniu do czytania znaków kanji i ich wieloznaczeniowości oraz pierwotnym symbolom które wyewoluowały w obecne uproszczone znaki, współczesnemu użyciu znaków hiragany i wprowadzeniu do katakany.

 

Nazwa: Mahou - na przestrzeni lat.

Czas trwania: 2 godziny

Autorzy: Ola „Eureka” Grzanek i Artur „Pikachu” Hryniewicz

Opis: Kto jest zainteresowany magią? Pytam się was JA, władca wszechmocnego dżina

i mój kumpel od motylków! Czarodzieje i czarodziejki... łączcie się! Przybądźcie na nasz panel, gdzie magia jest legalna. Rozsiądźcie się wygodnie przed naszym obliczem, a my wam opowiemy o różnych magach, ich światach i magii jaką władają. Zaczynając od ślicznych dziewcząt w strojach żeglarskich, co to pewien kot ich prowadził, przez wybuchowych
i pełnych energii magów z pewnej gildii co się od gadziego ogona zwali, aż po najnowsze dzieła powiązane z czarami, a motywem przewodnim ich - miłość. Posłuchacie, popatrzycie na screeny, obejrzycie gify oraz krótkie filmiki związanie z niektórymi tytułami. Podczas tych dwóch godzin pełnych magii, postaramy się was czegoś nauczyć, ale... może i wy nauczycie czegoś nas?

 

Nazwa: Czarny, czy biały? Czyli o postaciach tak "dobrych" jak/czy "złych".

Czas trwania: 2 godziny

Autorzy: Ola „Eureka” Grzanek i Artur „Pikachu” Hryniewicz

Opis:  Prokurator wstał i zakrzyknął: "Winny!". Adwokat cicho siedział i czekał na idealny moment by wtrącić się donośnym: "Sprzeciw!".

 -Tyś przecie adwokatem samego diabła!

 -A ty chcesz osadzić niewinnego!

 Winny czy nie? Dobry czy zły? Biały czy czarny? Ta sprawa może przesądzić o ICH przeznaczeniu. Prokurator i adwokat z zażartym tchem będą walczyć na żarty! Kto ugnie się w obliczy przytłaczających dowodów rzeczowych? Komu pierwszemu wyczerpią się argumenty? Nadszedł czas sądu ostatecznego. Broniąc bądź oskarżając wybraną przez nas postać ostatecznie i definitywnie zadecydujemy: wróg, czy sprzymierzeniec?

 Czy publika pomoże nam rozwiązać tę sprawę?

 

Nazwa: Wizerunek mangi i anime w polskich mass mediach. Refleksja historyczna.

Czas trwania: 1,5 godziny

Prowadzący: Łukasz „Shamp” Reczulski  

Opis: W ciągu ostatnich dwudziestu lat podejście polskich mediów do tematu mangi

i anime ewoluowało od postawy skrajnie negatywnej, wręcz wrogiej do nastawienia neutralnego lub nawet przychylnego. W niniejszej prelekcji chciałbym omówić przyczyny tej zmiany oraz zaprezentować jej momenty przełomowe wykorzystując w tym celu analizę różnorakich materiałów prasowych oraz audiowizualnych nagrań audycji telewizyjnych. Punktem wyjścia dla uwag przedstawionych w poniższej prelekcji będzie treść serii artykułów opublikowanych w latach 1997-1999 na łamach takich niebranżowych czasopism jak CKM, Film, Polityka czy Wprost. Komu zawdzięczamy stereotypy i... jak to wszystko wygląda w oczach starego fana?

 

Nazwa: Kultura jedzenia w Japonii.
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Weronika "Dark Lilac" Kaszewski
Opis: Czy zdarzyło się wam kiedyś pójść do restauracji, i dostać nie apetycznie wyglądające i nie smaczne danie, przygotowane po najmniejszej linii oporu? Zapewne tak i to nie raz. W Japonii nigdy by was to nie spotkało. Japończycy przywiązują ogromną wagę do jedzenia i sposoby jego podania. Ich potrawy zachęcają nie tylko zapachami ale i wyglądem. Od najprostszego drugiego śniadania (Bento), przez budkę z jedzeniem, a kończąc na luksusowej restauracji, oni zrobią wszystko by tylko zadowolić klienta. Produkowane są specjalne pudełka, foremki a nawet wykałaczki, do przystrajania posiłków Na każdym rogu stoi automat z napojami. Spotkanie z przyjaciółmi organizuje się przy okonomiyaki. Na specjalne okazje są przygotowywane nie codzienne potrawy. Przywiązuje się tam wielką uwagę do wszystkiego, na przykład miseczka z ryżem powinna stać po lewej a z zupą po prawej. Podczas jedzenia zupy powinno się siorbać. Co powiedzieć na początku posiłku? Ile nałożyć obie na talerz? Jak dodawać sos? Czy w restauracji dać napiwek? Co to jest nihonshu? To i wiele innych rzeczy zostanie omówione na panelu Serdecznie zapraszam.

 

Nazwa: Kluby, konwenty, spotkania - stwórz co zechcesz
Czas trwania: 2 godziny
Prowadzący: Daniel Pieczyński
Opis: "Zastanawiasz się jak założyć założyć Klub dla fanów M&A i kultury japońskiej? Nie wiesz skąd zebrać członków? Nie masz pomysłów na zajęcia? Może chcesz zorganizować konwent? Tutaj dowiesz się wszystkich podstawowych rzeczy."

 

Nazwa: Jaka to melodia?
Czas trwania: 2 godziny
Prowadzący: Daniel Pieczyński i Dominika Smagur
Opis: Lubisz słuchac muzyki z anime? Znasz wszystkie openingi i endingi na pamięc? Jesli tak to przyjdź i spróbuj swoich sił!

 

Nazwa: Stan Sakai czyli Japonia w amerykańskim komiksie
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Piotr Baranowski
Opis: Stan Sakai to Japończyk który większość swego życia spędził w Ameryce. W świecie komiksów obraca się już od lat osiemdziesiatych, nieprzerwanie tworząc swoją sztandarową sagę o króliku-szermierzu, Usagim Yojimbo. Mogło by się to wydawać śmieszne, ale pod zezwierzęconymi postaciami bohaterów kryje się potężne kompendium o zwyczajach i życiu w feudalnej Japonii, na którym Stan zna się jak mało kto

 

Nazwa: Everything I need to know, I learned from video games - czyli krótka pogadanka o Game Center CX.
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Kamil Rybak
Opis: Już od 2003 roku Japonię zabawia i motywuje człowiek, którego pracą jest... granie w stare gry video. Czym jest ten program? Skąd się wzięła jego popularność? Oraz najważniejsze: kim jest ta osoba, która porusza serca osób nie tylko z Japonii?

 

Nazwa: Jaka to Melodia - 8-bit edition.
Czas trwania: 1 godzina
Prowadzący: Kamil Rybak
Opis: Nawet bez oglądania danego anime, można je rozpoznać po openingu czy endingu. Chcesz sprawdzić, jaka jest twoja wiedza? Specjalnie dla Ciebie upchnęliśmy wiele piosenek do jednego Pegazusowego cartridge'a, by trochę utrudnić Ci zadanie. Myślisz, że rozpoznasz każdy opening/ending/piosenkę z tła? Sprawdź swoje umiejętności siłując się z dźwiękiem PSG.

bottom of page